Co můžete udělat, pokud má dítě tendence k nadváze a obezitě?

Snažte se vytvořit takové podmínky, aby dítě samo od sebe jedlo jen tolik, kolik stačí k zasycení.
Jak na to? Pročtěte si naše tipy:

PSYCHIKA
Děti špatně snášejí zákazy a omezování v jídle. Pamatujte na to, že psychika dítěte je stejně důležitá jako zdravá strava a pohyb. Mějte dítě bezpodmínečně rádi a podporujte jej ve zdravém životním stylu.

SPÁNEK
Dítě by mělo chodit brzy spát. Nevyspalé dítě má kvůli hormonálním změnám větší chuť jídlu a tendence jíst více sladkostí. Snažte se omezit stresovou zátěž. Dítě se sklony k přibírání by se mohlo naučit řešit stres špatně – tedy jídlem.

JÍDLO 5x DENNĚ
Snažte se, aby dítě jedlo 5x denně. Dítě by mělo sníst za den 3 hlavní jídla a mezitím 2 svačinky. Pokud dítě před jídlem dostane zeleninu nebo ovoce (ve formě polévky, salátu nebo jen tak syrové), nasytí se ještě před jídlem a bude mu stačit porce přiměřená jeho věku. Nebude mít sklon si přidávat.

SNÍDANĚ
Dítě by mělo snídat, ale nemělo by mít sladké snídaně.
Tipy na snídaně a svačinky

VHODNÉ NÁPOJE
Povzbuzujte dítě k pití tekutin, tím přirozeně trochu omezíte jeho chuť k jídlu. Dítě by mělo pít hlavně vodu a neslazené čaje. Pití džusů a slazených nápojů omezte na minimum.

STOLUJTE PRAVIDELNĚ SPOLU
Alespoň 5x týdně stolujte spolu. Konzumujte přiměřené porce dostatečně pestré a nutričně vyvážené stravy. Povede to ke správným stravovacím návykům vašeho dítěte. Snažte se dítě naučit jíst pomalu tak, aby se naučilo včas rozeznat pocit sytosti. Tím zabráníte nevědomému přejídání.

BUĎTE PŘÍKLADEM
Jezte zdravě a hlídejte si velikost porcí. Vaše dítě vás bude napodobovat. Dostatečné množství ovoce, zeleniny, ryb, libového masa, zakysaných mléčných výrobků, luštěnin, celozrných obilovin a kvalitních rostlinných olejů zajistí potřebné množství živin, minerálních látek a vitaminů. Snižte množství potravin s větším množstvím živočišných tuků a nebo s přidaným cukrem na minimum. Nepoužívejte pochutiny jako odměnu. Dítě odměňte jiným způsobem – např. si s ním zahrajte oblíbenou hru nebo se věnujte jiné činnosti, kterou má rádo.

POHYB
Zdravý pohyb je stejně důležitý jako správná strava. Hýbejte se, kdykoliv je to možné. Choďte pěšky, hrajte hry v přírodě, jezděte na kole, nechte dítě, ať vám pomáhá s domácími pracemi.

Celá infografika ke stažení.
Tipy na snídaně a svačinky